Co je dobré vědět

Základní polygrafické pojmy
a technické údaje

Formát
Výsledný formát tiskoviny v řadě DIN (A6, A5, A4, A3, A2 atd.) nebo v mm. Existují také americké formáty (Letter), není problém v nich tisknout.

Náklad (počet výtisků)
Počet výtisků. Tento údaj je VELMI důležitý pro stanovení ceny, protože jistá, nikoliv bezvýznamná část výrobních nákladů má fixní charakter. Tiskař musí provést všechny přípravné práce, zabarvit a rozjet stroj stejně bez ohledu na to, zda bude pak tisknout 100 nebo 1 000 000 archů. Sazba a tisková matrice stojí stejně, ať chcete tisknout pár archů nebo celou paletu. Zejména u plnobarevného tisku (od 4/0 do 4/4) ve velmi malých nákladech pak stojí za zvážení, zda zakázku realizovat na digitálním tiskovém stroji. Tento stroj se připojuje k počítači podobně jako laserová tiskárna, výsledkem je barevný tisk, který se s jistým přimhouřením oka dá považovat za přijatelný, a vyjde ve velmi malých nákladech levněji než klasický ofset.

Barevnost
Udává se počet barev na jedné straně papíru lomeno počtem barev na druhé straně, například 2/1 znamená dvě barvy z jedné strany a jedna barva z druhé. Přímé barvy jsou obvykle užívány např. na vizitkách a dopisních papírech, barevné fotografie se tisknou čtyřmi základními barvami spektra (tzv. CMYK). Plnobarevný dvoustranný leták tedy má obvykle barevnost 4/4, může však mít třeba ještě doplňkovou, například zlatou barvu, pak je to 5/4. Přirozeně, čím více barev, tím je zakázka pracnější a nákladnější. Přijít s požadavkem na sto vizitek 5/5 není nejlepší nápad, i když je pravda, že papír snese všechno. Otázkou však je, zda takový experiment snese také vaše kapsa.

Papír
Nejběžnější papír například pro letáky, knihy, dopisní papíry je ofset bílý bezdřevý v gramáži 80 g/m2. Pro dopisní papíry, které se budou potiskovat dále v laserové nebo inkoustové tiskárně je vhodnější papír v xerografické úpravě. Pro vizitky se používá vizitkový křídový karton, případně s nějakým druhem ražby – jemná textilní, hrubá textilní, kladívkovaná ražba, kůže, apod. Nejlépe si vyberete podle vzorků v naší kanceláři. Pro reprezentativnější tiskoviny se často používá křídový papír, nejčastěji v gramáži 135 – 200 g/m2. Může být lesklý či matný. Pro kancelářské desky a obálky brožur křída 300 g/m2. Pokud Vás netísní napjatý rozpočet, můžete mít leccos, papír s příměsí jadranských řas, papír z kukuřice, bavlny, papír všech myslitelných odstínů a struktur. Je to obvykle zajímavé, někdy velmi pěkné, nevýhodou je vyšší cena a často dodací lhůta. Ani zavedené velkoobchody papírem tyto speciality obvykle nemají skladem a často je nutno čekat týden či dva, než je dovezou ze zahraničí. Variantou křídy je LWC – lightweight coated paper, znáte jej z katalogů supermarketů. Může mít příměs dřeva, pak je trochu šedivější. Recyklované papíry jsou ekonomickou alternativou ofsetového bílého bezdřevého papíru, mají zřetelný šedivý či hnědavý odstín. Pokud potřebujete vyrobit sto tisíc brožurek či návodů k obsluze a není to právě k Mercedesu, recyklovaný papír není špatná volba.

Falcování a bigování
Leták o výsledném formátu A4 a čtyřech stranách je vlastně A3 s jedním lomem. 1 lom stojí 0,20 – 0,05 Kč podle nákladu. Pokud je materiál přes 150 g/m2, je třeba použít ruční bigování, které je pochopitelně dražší.

Knihařské zpracování

Skládání
Výsledný produkt může být různě složen.

skladani

Vkládání, vazba V1 (šitá na 2 skobičky nebo očka)
Sešitová brožura do 64 stran, je sešita drátěnou skobkou ve hřbetu a oříznuta i s obálkou ze tří stran.

v1

Vazba V2 (lepená, paperback)
Lepená brožura do 600 stran, podle hmotnosti papíru. Knižní blok je z jednotlivých listů nebo čtvrtsložek. Ořezává se po zavěšení i s obálkou ze tří stran.

v2

vazba V4, V8 (šitá)
Tuhá vazba s okraji může mít podle hmotnosti papíru až 800 nebo 1400 stran. Složky jsou šity nití knižním stehem. Jsou opatřeny předsádkami, lepenkové desky jsou z tuhé lepenky, blok se ořezává před zavěšením do desek.

v8

Počet stran knihy nebo brožury
Výsledný formát A5 se tiskne po 8 nebo 16 stranách, A4 po 4 nebo 8 stranách. Počet stran musí být tedy dělitelný 4, 8 nebo 16. POZOR počet stran a listů není totéž, list má dvě strany. Kniha má tedy například 128 stran nebo 64 listů.

Sazba
Příprava tisku, která nabude podoby matric určených k tisku. Možno akceptovat textové soubory. Ty mohou být zasílány ve formátech: MS Word, RTF, Quark Xpress, holý text v ASCI – jiné typy dat prosím s námi konzultujte. Ostatní soubory: PDF, Corel Draw, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator – (texty převézt do křivek) Typy datových nosičů: diskety, CD, DVD, flash paměti, e-mail

Podklady pro tisk
tiskové PDF CMYK, křivky, soubory ve formátu Postcript
výjimečně po konzultaci

Tiskové podklady
Přijímáme data ve formátu PDF vyhovující specifikacím PDF/X-4, PDF/X-3, nebo PDF/X1a. Ostatní PDF lze zpracovat pokud:

1. Soubor není poškozen.
2. Je kompozitní.
3. Obsahuje všechny použité fonty.
4. Není zabezpečený.

* Profil výstupního záměru nastavte podle typu papíru:

Stránky by měly mít spadávku i zrcadlo sazby alespoň 3 mm a správně definované pageboxy.

  • Jakékoliv případné tiskové značky nesmí zasahovat do oblasti spadávky.
  • Pro archovou montáž nejsou vhodné již vyřazené PDF (například dvojstrany).
  • Stránky by v PDF měly být seřazeny tak, jak mají jít ve výsledku za sebou.
  • Rozlišení bitmap alespoň 300 PPI, případně zvolte podle hustoty/typu rastru:
LPI autotypického rastru Doporučené PPI Maximální PPI
200 300 360
240 350 400
280 350 430
340 400 450
Ostatní Doporučené PPI Maximální PPI
FM rastr 500 600
1-bit bitmapy (pérovky) 1200 2400

Pokud nespecifikujete jinak, na většinu materiálů bude použit autotypický rastr o lineatuře 200 LPI. Nižší než doporučené rozlišení se může v závislosti na pozorovací vzdálenosti projevit horší výslednou kvalitou tiskoviny. Vyšší než maximální pouze zvětšuje velikost souboru. Vyvarujte se použití příliš silné JPEG komprese. Všechna námi používaná rastrovaní umožňují reprodukovat celý tonální rozsah 0-100% a pracují s 16 bitovou hloubkou.

* Podklady pro dokončující zpracování/zušlechťování musí být součástí tiskových dat v přímé barvě se zapnutým přetiskem.

Povrchová úprava

  • Lak strojový (mat/lesk)
  • Provádí se přímo v tiskovém stroji.
  • UV lak – lesk (Je lesklejší než předchozí a tvoří vyšší vrstvu, lakování se provádí ve speciálním stroji).
  • Lamino (lesk)
  • Potažení povrchu papíru vrstvou čiré zpevňující umělé hmoty v laminovacím stroji.

Výsek
Do papíru je na vysekávacím stroji vyseknut otvor zvoleného obrysu. Používá se např. pro originální úpravu desek a obálek.

Falcování
Ohýbání papíru ve falcovacím stroji. Je možno použít jen na papíry s gramáží do 150 g.

Bigování
Bigování je ohýbání papíru s gramáží nad 150 g. Provádí se pomocí bigovacího stroje.

Perforace
Vyražení rýh různého tvaru, nejčastěji k vyznačení částí k odtržení.

Číslování
Šestimístné číslování např. vstupenek, tiskopisů, stravenek a pod.

NAJDETE NÁS

GRANTIS, s.r.o.

Třebovská 109

Ústí nad Orlicí 562 03

IČ: 15030750

DIČ: CZ15030750

Telefon/fax: +420 465 525 741

E-mail: grantis@grantis.cz

NAPIŠTE NÁM